Promocja bezpieczeństwa w sieci – materiał dla rodziców.









Ogólnopolska Koalicja na rzecz Bezpieczeństwa Dzieci w Internecie

Ogólnopolska Koalicja na rzecz Bezpieczeństwa Dzieci w Internecie

Obok niepodważalnych zalet Internetu wiążą się z nim również poważne zagrożenia, jak wykorzystywanie seksualne dzieci czy przemoc rówieśnicza online.


Rozmawiaj z dzieckiem, bądź obecny w jego życiu – również tym wirtualnym. Pamiętaj, że krzywda wyrządzona dziecku w tym nierzeczywistym świecie nie zniknie wraz z wyłączeniem komputera.


Pokaż dziecku, że nie wszyscy w sieci są dobrzy, że pozornie serdeczny znajomy z sieci upominający się o zdjęcie lub spotkanie może okazać się niebezpiecznym przestępcą.


Zadbaj o bezpieczeństwo swojego dziecka w sieci.

  1. Ustal z dzieckiem zasady korzystania z sieci adekwatnie do jego wieku, takie jak maksymalny czas spędzony w sieci, serwisy i strony internetowe, które może odwiedzać, sposoby reagowania na niebezpieczne sytuacje.
  2. Umieść komputer w powszechnie dostępnym miejscu w domu. Bądź obok swojego dziecka, kiedy surfuje po Internecie.
  3. Wspólnie odkrywajcie bezpieczne i wartościowe serwisy internetowe.
  4. Naucz dziecko zasady ograniczonego zaufania do osób i treści, na które trafia w sieci. Jeśli dopuszczasz możliwość kontaktów dziecka z osobami poznanymi w Internecie, kontroluj te znajomości. Reaguj na wszelkie podejrzane sytuacje! Zapewnij dziecko, że w sytuacji zagrożenia zawsze może liczyć na Twoją pomoc!
  5. Naucz dziecko chronić prywatność. Jeśli zgadzasz się na korzystanie dziecka z serwisów społecznościowych, pomóż mu stworzyć bezpieczny profil maksymalnie chroniący jego prywatność.
  6. Przekonaj dziecko, by zawsze konsultowało z Tobą materiały, które publikuje w Internecie. Naucz je rozwagi w takich sytuacjach. Przestrzeż przed publikowaniem online danych osobowych i nierozważnym umieszczaniem osobistych zdjęć i filmików.
  7. Chroń komputer dziecka przed niewłaściwymi treściami. Upewnij się, że komputer Twojego dziecka jest chroniony przez program antywirusowy i zaporę sieciową. Używaj filtru antyspamowego chroniącego program e-mailowy. Stosuj dostępne na rynku oprogramowanie filtrujące. Korzystaj z programów kontroli rodzicielskiej. Pamiętaj jednak, że żaden program nie jest w stanie zastąpić uwagi rodzica.
  8. Nie narażaj dziecka, publikując bezkrytycznie jego zdjęcia w sieci!
  9. Upewnij się, że Twoje dziecko korzysta z gier adekwatnych do jego wieku, np. na podstawie oznaczeń PEGI.
  10. Poproś, by dziecko informowało cię o każdej niepokojącej sytuacji w sieci.
  11. Naucz dziecko szacunku dla innych internautów i przekonaj je, że nawet pozornie niewinne żarty potrafią bardzo krzywdzić.

Szukaj informacji i wsparcia w sieci. Poleć dziecku serwis edukacyjny www.sieciaki.pl. Dowiedz się więcej o zagrożeniach na stronie www.dzieckowsieci.pl. W sytuacji zagrożenia szukaj pomocy na stronie www.helpline.org.pl lub pod numerem 800 100 100.


Broszury:


Zagrożenia w Internecie
Dziecko w Sieci
Umowa z dzieckiem dotycząca korzystania z Internetu 1
Nasza umowa o Internecie 2
Nadmierne korzystanie z komputera i Internetu przez dzieci i młodzież



Opracowano na podstawie materiałów udostępnionych przez ORE, FDDS i Fundację Orange.












Opracowanie: Anna Boczek