Warsztaty dietetyczne w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej
„Uwaga Nadwaga!”
W dniu 24 października 2017 roku uczniowie naszej szkoły wspólnie z rodzicami po raz kolejny wzięli udział w ciekawych warsztatach dietetycznych przeprowadzonych przez Panią dietetyk mgr inż. Aleksandrę Girek oraz asystentkę Panią Monikę Tytoń z Centrum Dietetycznego Naturhouse Wieniawska w Lublinie.
Głównym celem spotkania było zwiększenie świadomości dotyczącej właściwych nawyków żywieniowych, które są jedyną skuteczną profilaktyką nadwagi i otyłości.
Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną na temat „Zasad zdrowego żywienia”, pokazującą podstawy zbilansowanej, urozmaiconej diety.
Słuchacze dowiedzieli się, jak komponować posiłki, aby zawierały one produkty wspierające prawidłowe funkcje organizmu i poznawali konsekwencje wynikające z nieprawidłowej diety.
Pani Dietetyk przekazała także porcję ciekawych pomysłów na alternatywy niezdrowych przekąsek.
Dzieci zgłębiały wiedze na temat witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, a także dowiedziały się jak istotne jest jedzenia warzyw i owoców każdego dnia. Owoce i warzywa powinny stanowić podstawę żywienia i być dodawane praktycznie do każdego posiłku (należy zjadać co najmniej 5 porcji dziennie).
Uczestnicy warsztatów z przyjemnością spożywali przygotowane dla nich warzywa, owoce i zdrowe przekąski.
Jakie owoce i warzywa powinniśmy jeść?
Przede wszystkim różnokolorowe, bo każdy kolor to inne składniki niezbędne dla zdrowia naszego organizmu.
• chlorofil – zawierają go warzywa zielone, np. sałata, szpinak, brokuły
• karotenoidy – zawierają je owoce i warzywa żółte i pomarańczowe np. marchew, dynia, pomarańcza, banan, papryka
• antocyjany – to składnik owoców i warzyw czerwonych, niebieskich czy fioletowych np. jeżyny, bakłażan, jagody, borówki, truskawki, pomidor, papryka
• betalainy – zawierają je owoce i warzywa żółte, fioletowe i czerwone
Podsumowaniem warsztatów był quiz dotyczący zasad zdrowego odżywiania.
Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zarówno uczniów, jak i rodziców. Obecni zadeklarowali, że zmienią swoje złe nawyki żywieniowe i będą codziennie, systematycznie spożywać owoce i warzywa.
Na zakończenie spotkania każdy uczestnik otrzymał poradniki zawierające cenne wskazówki żywieniowe oraz zaproszenie na bezpłatne konsultacje z dietetykiem, połączone z pomiarami ciała oraz badaniami zawartości tkanki tłuszczowej i wody metabolicznej w organizmie.
Opracowali: Anna Boczek, Łukasz Niewiadomy