Dzień Bezpiecznego Internetu 2019
Od kilku lat nasza szkoła aktywnie włącza się w światowe obchody Dnia Bezpiecznego Internetu, które w tym roku przypadały 5 lutego. DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystania Internetu.
Pod hasłem „Działajmy razem!” podjęliśmy różnorodne działania profilaktyczne propagujące ideę bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w sieci.
Mając na uwadze rozwijanie kompetencji cyfrowych uczniów, przeprowadziliśmy cykl zajęć edukacyjnych dotyczących zasad korzystania z Internetu z użyciem materiałów edukacyjnych FDDS oraz zamieszczonych na stronie www.saferinternet.pl, www.cybernauci.edu, www.akademia.nask.pl, www.dzieckowsieci.pl.
Uczniowie wykonywali plakaty promujące bezpieczeństwo online oraz podawali przykłady wykorzystania zasobów internetowych do rozwijania swoich zainteresowań i pasji.
Ponadto uczniowie brali udział w kursach online udostępnionych na stronie www.edu.fdds.pl oraz wykonali gazetkę z materiałami promującymi tegoroczną akcję.
W dniu 4 lutego gościliśmy w naszej szkole Panią Joannę Tarasiewicz – kierownika Wydziału Wspomagania i Promocji Biblioteki Pedagogicznej im. KEN w Lublinie, która przeprowadziła multimedialną lekcję biblioteczno – profilaktyczną pt. „Bezpieczeństwo dzieci w sieci” poruszającą m.in. problem ochrony wizerunku i danych osobowych w Internecie.
Podczas zajęć uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, jakie ryzyko może nieść ze sobą nieumiejętne korzystanie z zasobów sieci.
Natomiast w dniu 5 lutego 2019 roku gościliśmy Panią Elżbietę Konowałek – przedstawiciela Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Lublinie, która przeprowadziła interesujące warsztaty profilaktyczno – edukacyjne na temat „Komputer, Internet – korzyści i zagrożenia”.
Policjantka przestrzegała zebranych między innymi przed zamieszczaniem swoich danych i osobistych informacji w sieci. Uświadamiała młodzież, aby nie zawierała znajomości przez Internet ponieważ nowo poznana osoba nie zawsze jest tą, za którą się podaje.
Pani Elżbieta Konowałek podkreślała, że Internet jest również olbrzymim dobrodziejstwem naszych czasów, wspaniałym źródłem informacji, narzędziem do nauki i oknem na świat. Korzystać z niego należy jednak w sposób świadomy, rozsądny i twórczy.
Podczas warsztatów zapoznano rodziców z nazwami instytucji i organizacji niosących pomoc w przypadku przemocy (telefony zaufania) oraz rozdano ulotki informacyjne nt. pozbawionego ryzyka poruszania się w cyberprzestrzeni.
Mamy nadzieję, że działania profilaktyczne podjęte przez naszą placówkę przyczynią się do wzrostu świadomości naszych podopiecznych dotyczących bezpieczeństwa w wirtualnym świecie.
Więcej informacji:
https://www.facebook.com/DajemyDzieciomSile/videos/297750840880591/
Opracowanie: Anna Boczek, Agnieszka Kwiatkowska, Łukasz Niewiadomy, Barbara Chrzanowska