Ogólnopolski projekt edukacyjny UNICEF
„Szkoła z Prawami Dziecka” IV edycja – Certyfikat
W 2019 roku obchodzimy 30. rocznicę uchwalenia najważniejszego na świecie dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych – Konwencji o prawach dziecka. W związku z tą szczególną datą nasza szkoła realizowała Ogólnopolski Projekt Edukacyjny UNICEF „Szkoła z Prawami Dziecka”.
Głównymi celami projektu było zwrócenie uwagi na znaczenie edukacji o prawach dziecka, zapoznanie dzieci i młodzieży z zagadnieniami dotyczącymi praw dziecka, a także wyróżnienie najaktywniejszych działaczy dbających o prawa dziecka wśród lokalnej społeczności.
Konwencja o prawach dziecka - plakat
Konwencja o prawach dziecka - broszura
Pierwszym punktem projektu było zapoznanie uczniów z ideą projektu. Na podstawie otrzymanych scenariuszy UNICEF nauczyciele przeprowadzili zajęcia edukacyjne dotyczące praw dziecka. Niezwykle interesujące było to, że uczniowie zapoznawali się ze swoimi prawami nie tylko w języku ojczystym ale również w języku angielskim i niemieckim.
Uczniowie bardzo aktywnie i z wielkim zaangażowaniem brali udział w projekcie, wykonywali szereg plakatów i innych pomocy promujących prawa dziecka.
Kolejnym punktem projektu był wybór lokalnych „Szeryfów Praw Dziecka” połączony z wręczeniem „Gwiazd Szeryfów Praw Dziecka”.
W oparciu o zdobytą wiedzę, czym są prawa dziecka, uczniowie dokonali wyboru przedstawicieli lokalnej społeczności, którzy są szczególnie zaangażowani w ochronę praw dziecka.
Lista osób wyróżnionych odznaczeniem:
Pani Sędzia Eleonora Porębiak - Tymecka - koordynator do Spraw Mediacji i Edukacji Prawniczej Sądu Okręgowego w Lublinie
Za podejmowanie działań na rzecz promowania i przestrzegania praw dziecka oraz promowanie edukacji prawniczej wśród naszych uczniów, organizowanie i zapraszanie naszych podopiecznych na konferencje dotyczące mediacji rówieśniczych oraz wizyt edukacyjnych w Sądzie Okręgowym w Lublinie.
Starszy specjalista Elżbieta Konowałek
- przedstawiciel Wydziału Prewencji KMP w Lublinie
Za wieloletnią współpracę z naszą szkołą, przeprowadzanie cyklicznych spotkań, prelekcji i warsztatów dotyczących szeroko pojętego bezpieczeństwa i zdrowia naszych podopiecznych, np. Dzień Bezpiecznego Internetu, akcje prewencyjne „Bezpieczeństwo w czasie zimowego i letniego wypoczynku, projekt „Odpal myślenie, nie wchodź w uzależnienie” i wiele innych.
Pani Joanna Tarasiewicz - kierownik Wydziału Wspomagania Edukacji i Promocji Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie
Za przeprowadzenie wielu ciekawych multimedialnych lekcji bibliotecznych, angażowanie dzieci w lokalne inicjatywy np. „Narodowe Czytanie”, popularyzację dzieł literatury polskiej.
Pani Renata Bezłada – pracownik Oddziału Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Lublinie
Za inicjowanie i przeprowadzanie działań na rzecz promocji zdrowia m.in. przeprowadzenie cyklicznych warsztatów profilaktyczno-edukacyjnych, koordynowanie ogólnopolskich programów profilaktycznych realizowanych w naszej szkole oraz obejmowanie honorowym patronatem konkursów profilaktycznych realizowanych w naszej szkole.
Pani Aneta Adamczuk - przedstawiciel Centrum Wolontariatu w Lublinie
Pod kierunkiem Pani Anety Adamczuk przeprowadzano liczne przedsięwzięcia na rzecz uczniów: gry, zabawy, spotkania z przedstawicielami różnych kultur, kiermasze bożonarodzeniowe i wielkanocne.
Przekazując dzieciom wiedzę i umiejętności korzystania z przysługujących im praw kształtujemy postawy młodych ludzi, ich system wartości, a w konsekwencji wpływa to pozytywnie na poczucie bezpieczeństwa i przyjazny klimat szkoły.
Opracowanie:
Anna Boczek
Agnieszka Kwiatkowska
Natalia Sarzyńska – Wójtowicz
Ewelina Klimiuk
Łukasz Niewiadomy