Warsztaty zdrowego odżywiania – smaczne desery jogurtowe
Dbając o zdrowie i bezpieczeństwo naszych uczniów pamiętamy o stwarzaniu sytuacji edukacyjnych, które mają bezpośredni wpływ na kształtowanie postaw prozdrowotnych.
Dlatego po raz kolejny zorganizowaliśmy warsztaty kulinarne utrwalające zasady zdrowego stylu życia.
Na wstępie zajęć omówiono główne zasady zdrowego i bezpiecznego stylu życia. Uczniowie zapoznawali się z materiałami edukacyjnymi ogólnopolskiego programu „Trzymaj Formę!
Zasady zdrowego żywienia – dziesięć przykazań zdrowotnych.
1. Codziennie aktywność fizyczna i odpowiednia dieta są kluczem do zdrowia. Przede wszystkim strzeż się nadwagi i otyłości.
2. Podstawą prawidłowej diety jest różnorodność spożywanych produktów. Jedz 3 – 5 posiłków dziennie, w tym koniecznie śniadanie. Pamiętaj, że przerwy między posiłkami nie powinny być dłuższe niż 4 godziny.
3. Znaczną część Twojej codziennej diety powinny stanowić warzywa. Codziennie jedz również owoce.
4. Pełnoziarniste produkty zbożowe (np. chleb razowy czy pełnoziarnisty, grube kasze) powinny być dla Ciebie głównym źródłem energii.
5. Codziennie, co najmniej dwa razy dziennie, spożywaj mleko i jego przetwory; jogurty, kefiry czy sery.
6. Spożywaj mniej tłuszczów zwierzęcych, więcej roślinnych, szczególnie oleju rzepakowego i margaryn miękkich.
7. Spożywaj głównie mięso drobiowe, ryby oraz nasiona roślin strączkowych, np. grochu, fasoli czy soi, ograniczaj spożycie tłustego mięsa czerwonego.
8. W codziennej diecie ograniczaj spożycie cukru i soli.
9. Dostarczaj organizmowi wystarczającą ilość płynów (głównie wody) – minimum 2 litry dziennie.
10. Unikaj alkoholu.
Następnie obejrzano film profilaktyczny pt. „Kluczowe zasady spożywania posiłków” oraz prezentację multimedialną na temat korzyści zdrowotnych przetworów mlecznych.
Zapoznawano się z kompleksową wiedzą na temat prawidłowych nawyków żywieniowych, dokonano weryfikacji składników pokarmowych potrzebnych organizmowi w okresie wzrostu i rozwoju oraz zobrazowano, jak powinien wyglądać odpowiednio skomponowany posiłek. Poznawano również ważne znaczenie spożywania produktów mlecznych i owoców.
Ugruntowano wiedzę z zakresu korzyści zdrowotnych płynących z aktywności fizycznej oraz stosowania profilaktyki.
Następnie za pomocą aplikacji komputerowej uczyliśmy się obliczać BMI, które stanowi jeden z najważniejszych i najczęściej stosowanych wskaźników masy ciała. Pozwala obliczyć, czy proporcje naszej masy ciała w stosunku do wzrostu są właściwe. Otrzymane wyniki prezentowały indywidualne zalecenia dotyczące stosowania prawidłowego trybu życia.
Po części teoretycznej zajęć przeszliśmy do działań praktycznych. Uczniowie sprawnie i bardzo chętnie przygotowywali smaczne i zdrowe desery jogurtowe z dostępnych produktów – jogurty naturalne, owoce (mandarynki, kiwi, banany), musy owocowe, suszona żurawina, rodzynki, płatki kukurydziane, orzechy i pokruszone herbatniki.
Nasi podopieczni już wiedzą, że naturalny jogurt stanowi doskonały fundament dla mocnych kości, poza tym to pokarm, który jest najłatwiej przyswajalny przez organizm. Zapobiega wielu chorobom i zatrzymuje rozwój osteoporozy.
Możliwość samodzielnego wykonania zdrowego i smacznego posiłku wzbudziła w dzieciach kreatywność i pozytywne emocje. Bardzo pocieszające jest to, że uczniowie mają świadomość znaczenia prawidłowych nawyków żywieniowych dla swojego zdrowia i dobrego samopoczucia. Warsztaty stworzyły również okazję do integracji zespołu szkolnego, komunikacji i zgodnej pracy zespołowej a także stanowiły atrakcyjną lekcję kulturalnego i higienicznego spożywania posiłku.
Ważną rolą nauczycieli jest tak pokierować rozwojem ucznia, aby w pełni wykorzystać jego naturalną ciekawość poznawania świata i wyposażyć w wiedzę dotyczącą ochrony swojego zdrowia, bezpieczeństwa i życia. Obserwując zaangażowanie uczniów podczas warsztatów myślimy, że nam się to udało!!!!.
Więcej informacji:
Opracowanie: Anna Boczek, Natalia Sarzyńska - Wójtowicz