Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
„Bodaj widzieć padając w ataku,
Polskę wolną i czystą jak łza”
Fragment piosenki 5. Wileńskiej Brygady AK
Od kilku lat 1 marca przywracamy pamięć o polskich bohaterach, nieugiętych żołnierzach, którzy nie zakończyli walki wraz z zakończeniem II wojny światowej. Mężnie ją kontynuowali, aż do pełnego odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę.
W naszej szkole pamięć o Bohaterach Narodowych uczciliśmy prelekcją przeprowadzoną przez Panią dr Justynę Dudek – pracownika Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie.
Prelekcja wzbogacona była o interesującą prezentację multimedialną na temat polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego w latach 1944 – 1956. Pani Justyna przypomniała ideę tego święta i przedstawiła uczniom sylwetki niezłomnych oraz przybliżyła ten trudny temat podkreślając, że dla Żołnierzy Wyklętych Polska była wszystkim i dla niej poświęcili życie.
Następnie uczniowie zapoznali się z filmem z archiwum IPN –u pt. „IV Zarząd Wolność i Niezawisłość” poświęconym ostatniemu przywódcy tej organizacji – Łukaszowi Cieplińskiemu, zamordowanemu w więzieniu mokotowskim w dniu 1 marca 1951 roku wraz z innymi członkami tej organizacji. Film wzbudził duże emocje, uczniowie ze wzruszeniem oglądali losy ludzi walczących za ojczyznę. Nie zabrakło także ciekawostek z okresu powojennej walki podziemia niepodległościowego z władzami komunistycznymi. Zaprezentowano dokumenty i fotografie zgromadzone przez IPN dotyczące ofiar komunizmu.
W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” uczniowie przygotowali gazetki tematyczne,
zorganizowano konkurs plastyczno – patriotyczny pt. „Ku pamięci Żołnierzy Wyklętych”
…. oraz zapoznano młodzież z wystawą zbiorów ze szkolnej biblioteki w oparciu o materiały opracowane przez IPN.
Podsumowaniem prelekcji było rozwiązanie quizu i krzyżówki dotyczącej znajomości zagadnień poruszanych na zajęciach.
Spotkanie miało wyjątkową oprawę wizualną i obfitowało w treści patriotyczne; była to więc „żywa lekcja historii” kształtująca postawy patriotyczne i obywatelskie.
Dziękujemy za przybliżenie uczniom postaci i wydarzeń, które komunistyczna cenzura skazała na zapomnienie.
Więcej informacji:
Danuta Siedzikówna „Inka” – prezentacja IPN
Opracowanie: Anna Boczek, Elżbieta Józwik, Agnieszka Szczebiot