Międzynarodowy Dzień Mediacji 2020 – edukacja prawnicza
W dniu 15 października 2020 roku po raz kolejny uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w obchodach Międzynarodowego Dnia Mediacji. Niestety, z powodu pandemii COVID – 19 nie mogliśmy uczestniczyć wzorem lat ubiegłych na konferencji poświęconej mediacji w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie. Większość aktywności w tym roku została przeniesiona do wirtualnego świata. Pomimo reżimu sanitarnego udało się nam zorganizować zajęcia poświęcone mediacji i edukacji prawniczej.
W związku z realizacją przez naszą szkołę programu Prezesa Sądu Okręgowego w Lublinie i Lubelskiego Kuratora Oświaty „Mediacje rówieśnicze sposobem na przezwyciężenie agresji i przemocy w szkole” temat mediacji jest często poruszany w różnych sytuacjach szkolnych.
W trakcie zajęć uczniowie dowiedzieli się na czym polega negocjacja i mediacja, następnie odgrywali krótkie role biorąc udział w „symulacji mediacji”. Wiemy, że mediacja to jedna z alternatywnych dróg – do postępowania sądowego – dróg rozwiązywania sporów i konfliktów. Jest procesem dobrowolnym i poufnym, w którym skłócone strony decydują same za siebie i wspólnie wypracowują najlepsze dla nich rozwiązanie. Nad przebiegiem tego procesu czuwa mediator, czyli osoba bezstronna, wspomagająca komunikację i działania stron zmierzające do osiągnięcia porozumienia, rozwiązania konfliktu i wypracowania ugody satysfakcjonującą obie strony.
Następnie obejrzeliśmy film dotyczący zagadnień prawnych i prezentujący symulację rozprawy sądowej.
Uczniowie uzyskali wiedzę z zakresu edukacji prawniczej oraz podstawowych instytucji prawa. Pogłębiano pojęcia związane z postępowaniami sądowymi: oskarżony, świadek, adwokat, prokurator, sędzia.
Młodzież mogła również obejrzeć, jak należy zachować się podczas rozprawy sądowej.
Poniżej prezentujemy materiały dydaktyczne dla uczniów w ramach edukacji prawnej polecane przez współpracującą z naszą szkołą Panią Sędzię Eleonorę Porębiak – Tymecją – pracownika Sądu Okręgowego w Lublinie (materiały opracowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości).
Zwieńczeniem podjętych działań było rozwiązanie quizu dotyczącego zagadnień poruszanych na zajęciach.
Kształtowanie świadomości prawnej uczniów oraz uczenie szacunku, odpowiedzialności i tolerancji dla drugiego człowieka to istotny filar w wychowaniu dzieci i młodzieży, dlatego wydaje się niezwykle ważna i potrzebna organizacja takiego typu przedsięwzięć! Planujemy kolejne.
Przedsięwzięcie zorganizowano w ramach innowacji „Promocja bezpiecznego i zdrowego stylu życia”
Opracowanie: Anna Boczek