Andrzejki 2020
Z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja ( patrona Szkocji, Grecji i Rosji) kultywuje się tradycję wróżb andrzejkowych.
Tradycja andrzejkowych wieczorów sięga zamierzchłych czasów. Pierwsze pisemne wzmianki o tym święcie pochodzą z XVI wieku. Warto dodać, że obrzędy z nimi związane daleko wykraczają poza znane nam lanie wosku i tańce. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu wszystkie polskie dziewczęta na wydaniu wiedziały, że w imieniny św. Andrzeja mają szansę dowiedzieć się, jak ułoży im się życie uczuciowe. Kilka dekad temu to św. Andrzej patronował pragnącym miłości pannom, zaś patronką chętnych na ożenek kawalerów była św. Katarzyna (4 listopada). Z biegiem czasu andrzejki wchłonęły obchody katarzynek, a chłopcy zaczęli świętować razem z dziewczętami. Andrzejki w dawnej Polsce były jedną z ważniejszych dat w kalendarzu, a wróżby odprawiane w ten wyjątkowy wieczór traktowano z ogromną powagą.
Wokół domów palono wielkie ogniska, które miały odpędzać złe duchy, a panny pod poduszką umieszczały męskie spodnie, aby wyśnić przyszłego męża bądź liczyły sztachety w płocie w nadziei na to, że dowiedzą się czegoś o przyszłym małżonku.
Dzisiaj wróżby andrzejkowe traktowane są z lekkim przymrużeniem oka.
30 listopada w Filii naszej szkoły odbył się wieczór wróżb i niezwykłości, podczas którego, nie zabrakło lania wosku, wróżenia sobie z obierek, wyścigu butów, tajemniczych kubeczków czy najdłuższej obierzyny. Zabawa była przednia. Każdy chciał dowiedzieć się co nieco o swojej przyszłości w nadchodzącym roku.
opracowała Kinga Kleniewska, Bożena Błaszczak