Mapy myśli (chemia, biologia) - jako przykład mnemotechniki w nauczaniu.
„Podstawowym celem szkoły jest kształtowanie kompetencji
XXI wieku - umiejętności uczenia się i przygotowanie do życia
w świecie dynamicznych zmian”
Mnemotechniki – to ogólna nazwa technik poprawiających naszą zdolność zapamiętywania, opierającą się na asocjacjach, czyli skojarzeniach – powiązaniach łączących różne informacje.
W naszej szkole dla usprawnienia i uskutecznienia procesu dydaktycznego na lekcjach chemii i biologii często wykorzystujemy nowoczesne metody i techniki nauczania. Z pewnością do nich zalicza się jedną z atrakcyjniejszych i innowacyjnych metod – mapę myśli (mind map).
Mapy myśli doskonale sprawdzają się podczas lekcji powtórzeniowych przygotowujących do sprawdzianów i egzaminów.
To sprytna technika tworzenia wizualnych notatek, mająca zwiększyć efektywność pracy i zapamiętywania na dłuższy czas. Angażują obie półkule mózgowe, pamięć przestrzenną oraz budują system skojarzeń. Mapy myśli są pomocne przy notowaniu, planowaniu, rozwiązywaniu problemów i organizacji działań. Bardzo dobrze utrwala się wiadomości nie ucząc się ich na pamięć i odtwórczo, ale kreatywnie i za pomocą skojarzeń. Celem map myśli jest uczynienie procesu nauki i zapamiętywania prostszym, szybszym i przyjemniejszym. Sprzyja myśleniu analitycznemu, twórczemu i wielokierunkowemu.
Poniżej przykładowe mapy myśli opracowane przez uczniów w ramach zajęć edukacyjnych z chemii:
Do tworzenia mind map używa się rysunków i krótkich haseł (słów – kluczy). Mapa powinna być przejrzysta i czytelna, kolorowa, zwracająca uwagę na najważniejsze wiadomości dla twórców. Systematyzowanie wiadomości za pomocą mapy myśli pomaga poukładać je w odpowiedni sposób i nadać im odpowiedni stopień w hierarchii ważności, co jest niezwykle ważne w procesie długotrwałego zapamiętywania.
Przykładowe mapy myśli opracowane przez uczniów w ramach zajęć edukacyjnych z biologii:
Cyfrowe mapy myśli
Więcej informacji:
Techniki nauki – Notowanie. Mapy myśli.
Techniki nauki. Nowoczesne techniki nauki
Mnemotechniki – techniki pamięciowe.
Dzięki zastosowaniu atrakcyjnych i nowoczesnych metod nauczania nauka z pewnością nie będzie nudna! Zapraszam do tworzenia własnych map myśli. Powodzenia!
Opracowanie: Anna Boczek