Z wizytą w Muzeum Wsi Lubelskiej - ,,INNE SPOJRZENIE’’






INNE SPOJRZENIE

Dzięki uprzejmości dyrekcji i pracowników Muzeum Wsi Lubelskiej uczniowie Filii zostali zaproszeni do udziału w wyjątkowym wydarzeniu pod hasłem ,,Inne spojrzenie”. Spotkanie to było częścią 5. Warszawskiego Festiwalu Kultury Bez Barier, którego istotą jest zniesienie wszelkich przeszkód uniemożliwiających wielu osobom swobodny dostęp do wydarzeń, miejsc i tekstów kultury. Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję poznanać i dosłownie dotknąć eksponatów muzelnych.



Wyprawę w przeszłość zaczeliśmy od zwiedzania wiatraka z Zygmuntowa, w którym wyrabiano mąkę żytnią oraz śrutę jęczmienną i owsianą na paszę.


INNE SPOJRZENIE


Pomniejszony model wiatraka przybliżył nam zasadę działania tego archaicznego już urządzenia. 😉


INNE SPOJRZENIE


Oglądaliśmy również chałupę z Urzędowa, gdzie mogliśmy zobaczyć dawne gliniane naczynia, drewniany przyrząd do noszenia wody ze studni oraz urządzenie do ręcznego wytwarzania masła.


INNE SPOJRZENIE

INNE SPOJRZENIE

INNE SPOJRZENIE

INNE SPOJRZENIE


Zwiedziliśmy piękny dwór z Żyrzyna. Tutaj dowiedzieliśmy się jak wyglądało życie polskiej arystokracji. Dwór został zbudowany ok. poł. XVIII wieku i w historii polskiej architektury jest obiektem unikalnym zarówno pod względem oryginalnego układu przestrzennego, jak i wyjątkowych walorów artystycznych.


INNE SPOJRZENIE


Ciekawe eksponaty i rekwizyty (które możemy zobaczyć już tylko w muzeum) pozwoliły nam na chwilkę cofnąć się w czasie.


INNE SPOJRZENIE

INNE SPOJRZENIE


Ostatnim punktem naszej niezwykłej „podroży w czasie” była wizyta w zabytkowej cerkwi z Tarnoszyna.


INNE SPOJRZENIE

INNE SPOJRZENIE


Tegoroczne hasło 5. Warszawskiego Festiwalu Kultury Bez Barier brzmiało NIE BÓJ SIĘ CHCIEĆ. Odzwierciedlało jego ideę – by ci, którzy kulturę tworzą chcieli ją kierować do jak największej liczby odbiorców, bez względu na ich ograniczenia, a ci, do których ta oferta jest adresowana – nie bali się chcieć z niej korzystać. My skorzystaliśmy i było warto.


INNE SPOJRZENIE












Opracowanie: Beata T.-W., Renata Z.