Bezpieczny Internet

Ogólnopolska Koalicja na rzecz Bezpieczeństwa Dzieci w Internecie

Zespół Szkół Specjalnych przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie został członkiem Ogólnopolskiej Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Dzieci w Internecie.


 

 

Chronimy dzieci
Dzień Bezpiecznego Internetu 2021 – „Działajmy razem”

W dniu 9 lutego 2021r. nasza placówka po raz kolejny włączyła się w realizację Ogólnopolskiego Projektu „Dzień Bezpiecznego Internetu” (DBI), który rokrocznie organizowany jest przez Polskie Centrum Programu Safer Internet. Inicjatywa ta, objęta w tym roku honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów, miała na celu propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych oraz promocję pozytywnego wykorzystania Internetu. Wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań Internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia.


 

 

Realizacja projektu „Wirtualny świat – pożyteczny, gdy z rozsądkiem”

Projekt "Wirtualny świat - pożyteczny, gdy z rozsądkiem" dobiegł końca. Zgodnie z założeniami akcja przeznaczona została dla uczniów klas IV-VIII Szkoły Podstawowej. Wszelkie działania w ramach projektu prowadzone były na terenie Oddziału Psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży, gdzie edukacja przebiega w realiach tradycyjnych podczas zajęć informatycznych.


 

 

Realizacja projektu „Odwaga – to twoje bezpieczeństwo w sieci”

W ostatnich dniach stycznia dobiegła końca realizacja projektu "Odwaga – to twoje bezpieczeństwo w sieci". Projekt zgodnie z harmonogramem prowadzony jest wśród uczniów klas licealnych. Realizacja działań przebiega na terenie Oddziału Psychiatrycznego dla młodzieży, gdzie edukacja przebiega w trybie tradycyjnym. Wszelkie elementy akcji uczniowie mogli wykonać podczas zajęć informatycznych. A treści profilaktyczno- edukacyjne były skupione głównie na wykorzystaniu narzędzi multimedialnych. Efektem działań był poradnik – kompendium wiedzy w postaci e-booka zawierający szereg zasad i porad odnoszących się do bezpiecznych zachowań w sytuacjach wątpliwości dotyczących dziwnych i niepokojących zdarzeń w sieci. Młodzież poznała możliwości odważnego reagowania na takie sytuacje i kierunek działań w przypadku podobnych zjawisk. Uczniowie mieli możliwość pracować w sekwencji prac projektowych, wzięli udział w warsztatach informatycznych, wideokonferencji o odwadze reagowania na niebezpieczne sytuacje w sieci. Po zakończonych działaniach poprowadzili wspólnie analizę nabytej wiedzy i umiejętności.


 

 

”Odwaga – to twoje bezpieczeństwo w sieci” - projekt edukacyjny

”Odwaga – to twoje bezpieczeństwo w sieci” w ramach programu edukacyjnego - Asy Internetu.Program ten propaguje korzystanie z zasobów i możliwości Internetu w sposób bezpieczny i odpowiedzialny. Uczy jak zachować pozytywną osobowość w Internecie będąc szczerym a jednak bezpiecznym. Projekt składa się z etapów, w których każdy uczeń znajdzie coś, w czym może się odnaleźć i wykazać. Wszelkie działania w tym zakresie przebiegają we współpracy społeczności szkolnej. We wstępnej fazie projektu uczniowie przeprowadzili sondaż online dotyczący tematyki projektu z wykorzystaniem samodzielnie utworzonych ankiet za pomocą Formularzy Google.


 

 

”Wirtualny świat – pożyteczny, gdy z rozsądkiem” projekt edukacyjny

Miło nam poinformować iż rozpoczęliśmy realizację projektu edukacyjnego pt. ”Wirtualny świat – pożyteczny, gdy z rozsądkiem” w ramach programu edukacyjnego - Asy Internetu, który uczy dzieci jak eksplorować internet w sposób bezpieczny i odpowiedzialny. Uczy jak być dobrymi obywatelami w internecie. Projekt składa się z etapów, w których każdy uczeń znajdzie coś, w czym może się odnaleźć i wykazać. Wszelkie działania w tym zakresie przebiegają we współpracy społeczności szkolnej. We wstępnej fazie projektu uczniowie przeprowadzili sondaż dotyczący tematyki za pomocą samodzielnie utworzonych ankiet.


 

 

Program edukacyjny ASY INTERNETU

W dzisiejszych czasach Internet przenika wszystkie sfery życia. Ułatwia zdobywanie wiedzy, inspiruje, wzmaga kreatywność i tworzy wiele możliwości rozwoju. Ważne jest zachowanie bezpieczeństwa w korzystaniu z potencjału sieci do nauki i rozwoju. Dlatego wszyscy powinniśmy trzymać się uniwersalnych zasad, które sprawdzają się w świecie realnym i wirtualnym.


 

 

Kompendium zasobów interaktywnych

Zapraszamy do korzystania z bezpłatnych materiałów edukacyjnych dostępnych w Internecie i zalecanych przez MEN.


 

 

Bezpieczeństwo w Internecie – epodreczniki.pl (materiały dla nauczycieli)

Zapraszamy do zapoznania się z e-materiałami dostępnymi na platformie edukacyjnej epodreczniki.pl. Materiały stanowią przydatną pomoc w przeprowadzeniu ciekawych zajęć edukacyjnych związanych z bezpieczeństwem w Internecie.


 

 

Dzień Bezpiecznego Internetu 2020

Jak co roku w lutym na całym świecie obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Wszystkie działania w 2020 roku są realizowane pod hasłem „Działajmy razem!”, zachęcają do aktywnego uczestnictwa w współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online.


 

 

Dzień Bezpiecznego Internetu 2019

Od kilku lat nasza szkoła aktywnie włącza się w światowe obchody Dnia Bezpiecznego Internetu, które w tym roku przypadały 5 lutego. DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystania Internetu.


 

 

Ogólnopolski konkurs w ramach projektu „Cybernauci – kompleksowy projekt kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci” – 5 edycja

Nasza szkoła po raz kolejny została wyróżniona certyfikatem udziału w 5 edycji ogólnopolskiego konkursu w ramach projektu „Cybernauci – kompleksowy projekt kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci”.


 

 

Materiały edukacyjne przeznaczone dla nauczycieli i rodziców w ramach projektu „Cybernauci – kompleksowy projekt kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci”

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi przeznaczonymi dla nauczycieli i rodziców udostępnionymi przez Emisariusza Bezpiecznego Internetu – Pana Dariusza Figurę w ramach projektu „Cybernauci – kompleksowy projekt kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci”.


 

 

Ogólnopolski konkurs w ramach projektu „Cybernauci – kompleksowy projekt kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci”

Jest nam miło poinformować, że nasza placówka otrzymała certyfikat uczestnictwa w IV edycji konkursu „Cybernauci”. Konkurs został zorganizowany w ramach projektu „Cybernauci – kompleksowy projekt kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci”, a jego organizatorem była fundacja Nowoczesna Polska. Honorowy patronat nad konkursem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Cyfryzacji, Rzecznik Praw Dziecka, i Ośrodek Rozwoju Edukacji.


 

 

Ochrona danych osobowych w szkołach i placówkach oświatowych – poradnik UODO i MEN

Zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem dotyczącym przetwarzania danych osobowych w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych. Materiał został przygotowany przez Urząd Ochrony Danych Osobowych we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej.


 

 

Digital Youth Forum w naszej szkole – transmisja online z Centrum Naukowego Kopernik w Warszawie

W dniu 17 maja 2018 roku w ramach Ogólnopolskiej Koalicji na Rzecz Bezpieczeństwa Dzieci w Internecie uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w transmisji online Digital Youth Forum z Centrum Naukowego Kopernik w Warszawie.


 

 

Standard bezpieczeństwa online placówek oświatowych

Zachęcamy do zapoznania się z materiałem dotyczącym działań na rzecz bezpiecznego korzystania z Internetu:


 

 

Cybernauci – kompleksowy projekt kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci - certyfikat

W tym roku szkolnym nasza placówka przystąpiła do ogólnopolskiego projektu „Cybernauci – kompleksowy projekt kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci” . Organizatorem projektu była Fundacja Nowoczesna Polska w partnerstwie z Collegium Civitas. Projekt realizowany był w ramach programu Ministerstwa Edukacji Narodowej „Bezpieczna+” i finansowany ze środków Ministra Edukacji Narodowej. Honorowy patronat nad projektem objęło Ministerstwo Cyfryzacji, Rzecznik Praw Dziecka i Ośrodek Rozwoju Edukacji.


 

 

„Bezpiecznie Tu i Tam” – kurs online dla rodziców

Zachęcamy rodziców do ukończenia kursu online „Bezpiecznie Tu i Tam” przygotowanego i udostępnionego przez Fundację Orange. Aby uruchomić kurs należy zalogować się na platformie edukacyjnej www.edukacja.fdds.pl


 

 

Dzień Nowych Technologii w Edukacji – 21 marca

Dzień Nowych Technologii w Edukacji to inicjatywa Ministerstwa Edukacji Narodowej, której celem jest popularyzowanie nowoczesnych technologii informacyjno – komunikacyjnych w edukacji. Patronat nad Dniem Nowych Technologii w Edukacji objęła europejska sieć ministerstw edukacji European Schoolnet.


 

 

Ogólnopolski konkurs na ciekawe inicjatywy w ramach obchodów DBI 2018

Nasza szkoła po raz kolejny została zgłoszona do ogólnopolskiego konkursu na ciekawe inicjatywy w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2018.


 

 

Blog o bezpieczeństwie w sieci – nowa inicjatywa Akademii NASK

Zapraszamy do lektury bloga poświęconego bezpieczeństwu w sieci. Blog zawiera raporty z najnowszych badań, porady ekspertów związane ze światem internetu, wywiady z interesującymi ludźmi – specjalistami i praktykami.


 

 

Dzień Bezpiecznego Internetu 2018

Bezpieczeństwo w internecie oraz odpowiednie korzystanie z mediów społecznych to jeden z podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2017/2018 .


 

 

Zagrożenia w Internecie – materiał dla rodziców

Zachęcamy rodziców do zapoznania się z poniższymi materiałami przekazanymi przez Urząd Miasta:


 

 

Bezpieczne media – poradnik dla rodziców.

Broszura informacyjna poświęcona bezpieczeństwu dzieci i młodzieży korzystających z mediów elektronicznych, przygotowana przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Fundację Orange.


 

 

Media społecznościowe w szkole

Poradnik dla nauczycieli stawiających pierwsze kroki w mediach społecznościowych. Publikacja podejmuje tematykę bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z mediów społecznościowych w szkole, prezentuje najpopularniejsze serwisy społecznościowe oraz wskazuje przykłady praktycznego ich wykorzystania w klasie.


 

 

Cybernauci – kompleksowy projekt kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci

Nasza szkoła przystąpiła do projektu: „Cybernauci – kompleksowy projekt kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci”. Jest to projekt szkoleniowy realizowany przez fundację Nowoczesna Polska w partnerstwie z Collegium Civitas.


 

 

Digital Youth Forum w naszej szkole – transmisja online z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

W dniu 25 maja 2017 roku uczniowie naszej szkoły wspólnie z rodzicami uczestniczyli w transmisji online forum dla młodzieży na temat kreatywnego wykorzystania nowych technologii i bezpieczeństwa w sieci zorganizowanego w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.


 

 

Promocja bezpieczeństwa w sieci – materiał dla rodziców.

Obok niepodważalnych zalet Internetu wiążą się z nim również poważne zagrożenia, jak wykorzystywanie seksualne dzieci czy przemoc rówieśnicza online.


 

 

Chroń dziecko w sieci - materiał dla rodziców.

Szkodliwe treści to materiały, które mogą mieć negatywny wpływ na rozwój i psychikę dzieci i młodzieży. Dzieci mogą na nie trafiać celowo lub przypadkowo, np. poprzez mylne wyniki wyszukiwania, spam czy reklamę.


 

 

Materiały informacyjno - edukacyjne z zakresu bezpiecznego korzystania z Internetu

Materiały informacyjno - edukacyjne z zakresu bezpiecznego korzystania z Internetu udostępnione przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.


 

 

Konkurs w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2017

Nasza szkoła została zgłoszona do ogólnopolskiego konkursu na ciekawe inicjatywy w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2017.


 

 

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

Program Komisji Europejskiej "Safer Internet" uruchomiony został w 1999 r. i miał na celu promocję bezpiecznego korzystania z nowych technologii i Internetu przez dzieci i młodzież, a także zapoznawanie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w sieci oraz nagłośnienie tematu bezpieczeństwa online.


 

 

Bezpieczne dziecko w sieci

Materiały edukacyjne przeznaczone dla rodziców w zakresie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie. Materiały udostępnione zostały przez Polskie Centrum Safer Internet w ramach Ogólnopolskiej Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Dzieci w Internecie.


 

 

Warsztaty profilaktyczno - edukacyjne „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie”

Internet to nieodłączny element świata dzieci i młodzieży. Pełni w ich życiu szczególną rolę, pozwalając na zaspokajanie potrzeb rozwojowych specyficznych dla wieku dojrzewania, takich jak pragnienie wrażeń oraz ciekawość. Postęp w rozwoju nowoczesnych technologii oprócz skutków pozytywnych wiąże się także z powstawaniem zagrożeń, których ofiarami coraz częściej stają się młodzi internauci. Z tego względu edukacja dotycząca bezpiecznego korzystania przez dzieci z Internetu staje się zadaniem priorytetowym


 

 

Bądź bezpieczny w sieci

W dniu 26 maja 2015 roku w Zespole Szkół Specjalnych przy Dziecięcym Szpitalu Dziecięcym w Lublinie pracownicy Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie Joanna Tarasiewicz i Piotr Wiechnik przeprowadzili warsztaty profilaktyczno – edukacyjne na temat „Bądź bezpieczny w sieci”.