Program edukacyjny ASY INTERNETU


W dzisiejszych czasach Internet przenika wszystkie sfery życia. Ułatwia zdobywanie wiedzy, inspiruje, wzmaga kreatywność i tworzy wiele możliwości rozwoju. Ważne jest zachowanie bezpieczeństwa w korzystaniu z potencjału sieci do nauki i rozwoju. Dlatego wszyscy powinniśmy trzymać się uniwersalnych zasad, które sprawdzają się w świecie realnym i wirtualnym. Wszędzie obowiązują te same zasady zachowania - ROZSĄDEK, UWAŻNOŚĆ, SIŁA (asertywność), ŻYCZLIWOŚĆ i ODWAGA. Są to również przewodnie myśli programu edukacyjnego Asy Internetu, który uczy dzieci jak eksplorować internet w sposób bezpieczny i odpowiedzialny. Uczy jak być dobrymi obywatelami w internecie. My również przyłączyliśmy się do tych działań. Przystąpiliśmy do Programu jako jedna z wielu Szkół w Polsce.


W ramach programu we wstępnym etapie dostępne są do zrealizowania zajęcia według udostępnionych scenariuszy interaktywnych lekcji do wykorzystania zarówno podczas nauki stacjonarnej jak i edukacji zdalnej. Uczniowie dowiedzieli się z nich m.in. jak:
 - udostępniać z głową treści i informacje o sobie,
 - nie dać się nabrać internetowym oszustom,
 - chronić swoje sekrety używając silnych haseł,
 - być życzliwym i reagować na niewłaściwe zachowania internautów,
 - rozmawiać o wątpliwościach, gdy trafimy w internecie na coś niepokojącego.
Fundacja Szkoła z Klasą i Google chcą utrwalać te postawy wśród dzieci i młodzieży szkół podstawowych. Kolejnym etapem programu jest realizacja projektu społecznego lub edukacyjnego dla klasy, szkoły lub społeczności lokalnej. Jako Szkoła wzięliśmy udział w Konkursie minigrantowym Asów Internetu. Zakwalifikowały się do niego dwa nasze projekty:
  1. „Wirtualny świat – pożyteczny, gdy z rozsądkiem”
  2. „Odwaga – to twoje bezpieczeństwo w sieci”
Realizacja działań - zajęcia informatyczne w Filii Szkoły