Wizyta górników - Barbórka

Barbórka

Grudzień jest miesiącem, który kojarzy się nie tylko ze świętami Bożego Narodzenia, Mikołajem, ale także z „Barbórką” – świętem górniczym. Z tej okazji zaprosiliśmy do przedszkola górników: Pana Jacka Błaszczaka oraz Pana Sławomira Jabłońskiego z kopalni węgla kamiennego L.W. „Bogdanka”. Spotkanie odbyło się 13.12.2019r.


Tego dnia dzieci miały okazję wzbogacić swoje wiadomości na temat ciężkiej i niebezpiecznej pracy górnika, dowiedzieć się, w jaki sposób wydobywany jest węgiel. Poznały również tradycje i zwyczaje związane z obchodami święta „Barbórki”.


Panowie przybyli do nas w mundurach górniczych. Z dużą dokładnością opowiedzieli o ich wyglądzie. Dzieci miały okazję przyjrzeć się z bliska czapce górniczej - czako, szpadzie, kordzikowi i odznaczeniom, które górnicy otrzymują za długoletnią, ciężką pracę w kopalni. To wszystko było dla zgromadzonych dzieci dużą atrakcją. Ponadto padło wiele pytań dotyczących pracy górników, na które nasi goście starali się odpowiedzieć.


Po zakończonym spotkaniu górnicy obdarowali wszystkich zebranych słodyczami i wręczyli upominki związane z kopalnią węgla kamiennego L.W. „Bogdanka.


Barbórka

Barbórka

Barbórka

Barbórka

Barbórka

Opracowanie: Zespół

A. Kwiatkowska

M. Orłowska

K.Dobosz

A. Bieńko

M. Batyra

E. Klimiuk