Dzień Języka Angielskiego

Dzień Języka Angielskiego

Dzień Języka Angielskiego

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Języka Angielskiego. Ustanowiony został dla uczczenia historii i bogactwa kultury lingwistycznej języka Williama Szekspira. Zresztą jest to również termin uznawany za dzień urodzin i śmierci autora Romea i Julii .


Język angielski jest jednym z sześciu oficjalnych języków ONZ. Jest on językiem urzędowym w najważniejszych organizacjach międzynarodowych, takich jak m.in. NATO, ONZ, czy Unia Europejska. Posługują się nim też giełdy, korporacje i stowarzyszenia. Pod względem liczby ludności, dla których angielski jest językiem ojczystym, zajmuje trzecie miejsce na świecie, zaraz po chińskim i hiszpańskim.


To również niezbędne narzędzie porozumiewania się w ruchu powietrznym od 1962 roku. Organizacja Międzynarodowa Lotnictwa Cywilnego ICAO wprowadziła przepisy, które ustanowiły konieczność znajomości angielskiego przez wszystkich pilotów i kontrolerów lotu. Był to efekt kilku nieszczęśliwych wypadków w efekcie nieznajomości angielskiego, do których doszło między innymi na Teneryfie, czy w Kolumbii. Prognozy pokazują, że do 2100 roku angielski może wyprzeć nawet do 90% obecnie używanych języków.Światowy Dzień Języka Angielskiego a William ShakespeareMiędzynarodowy Dzień Języka Angielskiego nie przez przypadek ustalono na dzień 23 kwietnia. Ta data jest uznawana za dzień narodzin i śmierci Williama Szekspira.


Dzień Języka Angielskiego

Dokładna data urodzin pisarza nie jest znana, jednak pewne jest, że chrzest odbył się 26 kwietnia, a zgodnie z tradycją ceremonia nie odbywała się później niż kilka dni po przyjściu dziecka na świat.


Oficjalnie uznaje się więc, że artysta urodził się trzy dni wcześniej. Jego wpływ na rozwój języka angielskiego jest nieoceniony. Szacuje się, że ponad 1000 ze stworzonych przez niego neologizmów weszło do codziennego użycia.Opracowanie: MRC