„Widziałem przyszłość” Stanisław Lem

We wrześniu 2021 r. przypada setna rocznica urodzin Stanisława Lema, jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction, którego twórczość zaliczana jest do kanonu światowej literatury. Sejm RP docenił znaczące miejsce jego pisarstwa w literaturze XX wieku i ustanowił rok 2021 rokiem Stanisława Lema.


Stanisław Lem to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli fantastyki naukowej, futurolog, felietonista, filozof. Jego powieści i opowiadania przetłumaczono na ponad czterdzieści języków i jak dotąd wydano w nakładzie 30 milionów egzemplarzy. „Solaris”, „Cyberiada”, „Głos Pana”, „Bajki robotów” czy „Obłok Magellana” do dziś fascynują i inspirują pisarzy oraz twórców kina i teatru, a motywy z twórczości Lema są obecne w kulturze masowej, np. w grach komputerowych.


Czy wiesz, że…?


• Imieniem Stanisława Lema nazwano planetoidę nr 3836 oraz pierwszego polskiego satelitę naukowego.


• Stanisław Lem przewidział powstanie ebooków na dekady przed pojawieniem się pierwszych urządzeń tego typu.


• Lem został uhonorowany Orderem Orła Białego, najwyższym i najstarszym polskim odznaczeniem.


• Stanisław Lem otrzymał nominację do literackiej Nagrody Nobla, którą ostatecznie przyznano Czesławowi Miłoszowi w 1980 r.


• Pisarz z wykształcenia był lekarzem, ale nie pracował w zawodzie.


• W warszawskiej dzielnicy Wawer, na ścianie Wawerskiego Centrum Kultury (filia Aleksandrów) znajduje się mural nawiązujący do twórczości Stanisława Lema.


Poniżej przedstawiamy prace uczniów inspirowane twórczością pisarzalem

lem

lem

lem

lem

lem