ROK NORWIDOWSKI 2021

 ROK NORWIDOWSKI 2021

„Twórczy wkład Norwida w nowoczesną polską literaturę, a szerzej w polską kulturę, jest ogromny, na wielu polach decydujący. W uznaniu zasług dla polskiej sztuki, dla polskiego życia umysłowego i polskiej kultury, w dwustulecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej ogłasza rok 2021 Rokiem Cypriana Norwida”.


Z okazji przypadających w roku 2021 obchodów 200 lecia urodzin Cypriana Kamila Norwida oraz ogłoszenia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej roku 2021 Rokiem Cypriana Kamila Norwida w Zespole Szkół Specjalnych przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie w I półroczu roku szkolnego 2021/22 uczniowie poznawali biografię poety, charakteryzowali jego twórczość, wymieniali tytuły jego najważniejszych dzieł oraz wyszukiwali ciekawostki z życia. ROK NORWIDOWSKI 2021

W oparciu o dostępne materiały źródłowe uczniowie opracowali notatki graficzne na temat życia i twórczości sławnego Polaka oraz analizowali i interpretowali jego utwory poetyckie:


 ROK NORWIDOWSKI 2021

 ROK NORWIDOWSKI 2021

 ROK NORWIDOWSKI 2021

 ROK NORWIDOWSKI 2021

 ROK NORWIDOWSKI 2021

W Klinice Hematologii i Onkologii Dziecięcej dzieci przygotowały okolicznościową gazetkę, na której umieściły m.in. wybrane cytaty z dzieł poety:


 ROK NORWIDOWSKI 2021

Uczniowie systematycznie zapoznawali się z aktualnościami na stronie Komitetu Inicjatywnego Obchodów Roku Norwidowskiego, z zainteresowaniem czytali wpisy w grupie, której członkowie dzielą się ogólnodostępnymi informacjami związanymi z C.K.Norwidem i jego epoką, z literaturą i kulturą, powiadomieniami o nowych publikacjach, planowanych konferencjach naukowych i uroczystościach. Młodzież przegladała także zawartość blogu Norwidiana - skarbnicę cennych i interesujących informacji, wskazówek i artykułów.


 ROK NORWIDOWSKI 2021

Dzieci odwiedziły wirtualnie Muzeum Cypriana Kamila Norwida - dwór w Głuchach koło Wyszkowa, który zajmuje ważne miejsce w dziejach kultury polskiej. Poznały jego historię oraz zbiory muzealne.


 ROK NORWIDOWSKI 2021

Uczniowie oglądali także grafiki i rysunki wykonane przez C.K.Norwida, który był nie tylko poetą, prozaikiem, ale także rysownikiem, malarzem i sztycharzem:


 ROK NORWIDOWSKI 2021


Opracowanie: ACK, MB