„Dbamy o dobrostan i zdrowie psychiczne”
– działania w ramach projektu edukacyjnegoW ramach realizacji w tym roku szkolnym projektu „Dbamy o dobrostan i zdrowie psychiczne” zorganizowaliśmy na Oddziale Psychiatrycznym dla Dzieci i Młodzieży cykl zajęć z aktywności ruchowej: ćwiczenia relaksacyjne przy muzyce, aerobik, fitness. Przeprowadzone zajęcia, zwłaszcza w tym trudnym okresie pandemii COVID–19 okazały się świetnym pomysłem niwelującym przykre stany emocjonalne naszych podopiecznych, redukującym stres i wpływającym niezwykle korzystnie na dobre samopoczucie.


 Dobrostan

 Dobrostan

 Dobrostan

Odpowiednia aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na wiele aspektów życia: prawidłową wydolność organizmu, poprawę pracy mózgu, co z kolei rzutuje na sprawniejsze procesy zapamiętywania, koncentracji i nauki. Poza tym odpowiednia ilość ruchu wpływa korzystnie na profilaktykę wad postawy. Ruch to zdrowie nie tylko ciała, ale i ducha, a to jak się ruszamy, wpływa na to, co myślimy i jak się czujemy. Ruch owocuje kreatywnymi pomysłami i łagodzi objawy depresji lub zaburzenia lękowe.


 Dobrostan

 Dobrostan

 Dobrostan

 Dobrostan

 Dobrostan

Aktywność fizyczna daje większą pewność siebie i akceptację. Poza tym zespołowe zabawy i ćwiczenia relaksacyjne korzystnie wpływają na budowanie relacji międzyludzkich. Dobrej energii i pozytywnych emocji nie zabrakło, co widać na dołączonych zdjęciach.


Natomiast w Klinice Psychiatrii przeprowadzono cykl warsztatów dotyczących zarządzania swoimi emocjami i uczuciami oraz wzmacniającymi odporność psychiczną. Warsztaty służyły doskonaleniu umiejętności społecznych oraz kontroli emocji, głównie gniewu i złości.


 Dobrostan

 Dobrostan

 Dobrostan

 Dobrostan

Uczniowie korzystając z dostępnych aplikacji komputerowych rozwiązywali interaktywne ćwiczenia i quizy, grali w gry dotyczące strategii i technik walki ze stresem oraz zapoznawali się z technikami relaksacyjnymi.


 Dobrostan

 Dobrostan

 Dobrostan

Zwrócono szczególną uwagę na kwestie radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. Dobrze rozwinięte poczucie własnej wartości, świadomość własnych odczuć oraz akceptacja własnej osoby ma istotny wpływ na dobrostan psychiczny i prawidłowe relacje międzyludzkie. One karmią naszą psychikę – o tym doskonale już wiedzą nasi podopieczni. Dzięki sprawnej pracy zespołowej uczniowie opracowali ciekawą pomoc wizualną w postaci plakatu profilaktycznego dotyczącego dbania o dobrostan psychiczny.


 Dobrostan

 Dobrostan

 Dobrostan

 Dobrostan

 Dobrostan

 Dobrostan

 DobrostanRealizatorzy przedsięwzięcia: Anna Boczek, Anna Grabarska, Kinga Kleniewska, Yuliya Mikhaliuk, Jacek Sochocki